دات نت نیوک
X

طناب اسپرمی وظیفه‌ی نگه‌داشتن هریک از بیضه‌ها را برعهده دارد. این طناب شامل سیاهرگ‌ها، سرخرگ‌ها، عروق لنفاوی و اعصابی است که از این غده‌ها نگهداری می‌کنند. واریکوسل اتساع و پیچ‌خوردگی غیرطبیعی شبکه وریدی (سیاهرگی) بالای بیضه‌هاست. این بیماری باعث بزرگ شدن رگ‌ها درون کیسه بیضه می‌شود. واریکوسل یکی از شایع ترین دلایل کاهش کیفیت اسپرم است که می تواند باعث نازایی و ناباروری مردان شود.

همچنین با اثر بر اسپرم‌ها باعث کاهش حرکت آن‌ها و تغییر شکل ظاهری آنها خواهد شد. واریکوسل به طور مستقیم اثری بر توانایی جنسی یا ایجاد انزال زودرس ندارد. درضمن واریکوسل می تواند باعث کوچک شدن بیضه ها نیز شود. واریکوسل معمولا در دوران بلوغ شکل گرفته و در بیضه‌ی چپ رایج‌تر است. شیوع آن در بالغین جوان 15% و در مردان نابارور 20 تا 40% می‌باشد. در کسانی که با ناباروری ثانویه مراجعه می‌نمایند یعنی قبلا بچه‌دار شده‌اند شیوع آن به 70% می‌رسد.

علت بروز بیماری

از منظر طب امروزی این بیماری در دو گروه اوليه و ثانويه تقسيم‌بندی می‌گردد. در نوع اوليه، هيچ عامل ايجادکننده مشخصی وجود ندارد، گرچه تئوری اشکال در دريچه‌های لانه کبوتری وريدهای بيضه، طولانی بودن مسير اين وريدها و احتمال اثر فشاری ساير عروق و احشاء شکمی مطرح می‌باشد ولی هنوز علت مشخصی برای آن ثابت نشده است. اين نوع عامل عمده واريکوسل است.

نوع ثانويه که بدنبال وجود عامل مشخص ايجادکننده انسداد در عروق داخل شکم ايجاد می‌گردد، درصد کمی از واريکوسل‌ها را شامل می‌شود و علت ايجادکننده آن غالباً توده‌های شکمی، بخصوص تومورهای بدخيم می‌باشد که با ایجاد اثر فشاری روی سیاهرگی که خون را از بیضه خارج میکند باعث گشاد شدن رگهای مذبور شده و سبب ساز واریکوسل میگردد. تشخيص این نوع از واریکوسل جهت درمان بیماری اولیه آن مهم و حياتی است.

علائم بیماری

بیماری واریکوسل معمولا بدون علامت بوده و بطور اتفاقی، حين معاينه مشخص می‌گردد. در صورتیکه علائم زیر را دارید، می‌توانید با مراجعه به یک اورولوژیست و در صورت لزوم انجام سونوگرافی تشخیص قطعی بدهید:

 • ناباروری
 • ورم‌ها و برآمدگی‌های درون کیسه بیضه
 • رگ‌های بزرگ شده و پیچ خورده در کیسه بیضه
 • درد در ناحیه کیسه بیضه
 • بزرگی بیضه‌ها
 • عدم تقارن بيضه‌ها
 • درد بيضه

نحوه تشخیص

در معاينه، بزرگی و تورم عروق بيضه مشهود است و در حالت ايستاده و يا افزايش فشار شکمی تشديد می‌يابد و در حالت خوابيده از بين می‌رود. هنگام معاینه اغلب پزشک از شما میخواهد با زور زدن فشار داخل شکم را بالا ببرید تا اتساع سیاهرگها مشخصتر گردد. در مواردی که با معاینه بالینی تشخیص واریکوسل مورد تردید باشد ممکن است پزشک بر روی شما سونوگرافی بیضه انجام بدهد. این روش کمک می‌کند تا پزشک وضعیت رگ‌های موجود در بیضه‌تان را معاینه کند و تصویر دقیق‌تری از وضعیت‌تان داشته باشد.

این بیماری را بر اساس شدت به سه دسته طبقه بندی میکنند

 • دسته 1: وریدها هنگام زور زدن قابل لمس می‌باشند.
 • دسته ۲: وریدها در حالت ایستاده قابل لمس می‌باشند.
 • دسته ۳: وریدها در حالت ایستاده قابل مشاهده‌اند.
 • البته دسته ی ساب کلینیکال نیز وجود دارد که با معاینه قابل لمس نیستند ولی با سونوگرافی تشخیص داده می‌شود.
درمان سنگ کلیه

درمان

اندازه‌ی عروق الزاما روند کل درمان را مشخص نمی‌کند. ضرورت و روش‌های درمان بر اساس میزان ناراحتی یا ناباروری شماست. تنها در مواردی که واریکوسل منجر به کوچک شدن بیضه و ناباروری گردد درمان آن الزامی است. هرچه زودتر شروع به درمان بکنید، احتمال افزایش تولید اسپرم‌تان افزایش می‌یابد.

جراحی واريکوسل يا به اصطلاح پزشکی واريکوسلکتومی که به روشهای جراحی باز, میکروسکوپی و جراحی لاپاراسکوپی انجام میشود در حقیقت بستن وريدهای بيضه مبتلا می‌باشد که پس از انسداد اين وريدها به تدريج به دليل عدم حرکت خون، وريدهای مسدودشده کوچک شده و از بين می‌رود و واريکوسل نیز برطرف می‌گردد.

روش آمبولیزاسیون که از طریق پوست، بصورت تزریق موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر به وریدهای کنار ران به داخل وریدها انجام می شود. این روش نیاز به متخصص رادیولوژی ماهر در این زمینه و تجهیزات پیشرفته دارد.

عوارض عمل واريکوسلکتومی

امروزه با پیشرفت در تکنیک های جراحی و با انجام عمل جراحی میکروسرجری و لاپاراسکوپی واریکوسل عوارض بعد از عمل بسیار کم و نادر می باشد.

 • هیدروسل یا آب آوردن بیضه: اگر بعد از عمل شخص استراحت کافی نداشته باشد و زیاد سرپا بایستد باعث جمع شدن آب دور بیضه می شود که خود را با بزرگی بیضه عمل شده نسبت به بیضه طبیعی نشان می دهد.
 • کوچک شدن بیضه بعد از عمل جراحی وایکوسل: علت این عارضه قطع شدن شریان بیضه دارای واریکوسل می باشد که در حین عمل جراحی واریکوسل به اشتباه توسط جراح قطع می گردد و به علت عدم خون رسانی بعد از عمل تدریجاً بیضه کوچک می شود که در این صورت درمانی برای برگشت آن وجود ندارد.
 • درد بیضه پس از عمل جراحی واریکوسل:به علت بسته شدن رگهای واریکوسل در هنگام عمل جراحی اغلب درد بیضه ها ایجاد می شود که تدریجاً با استراحت برطرف می شود.